Ulga badawczo-rozwojowa
Co to jest ulga B plus R?
Ulga badawczo-rozwojowa 2024 to nie tylko zaawansowane technologie. Ulga B+R jest dostępna prawie dla każdej firmy, która wprowadzi nawet niewielkie usprawnianie. Warto zainteresować się tą ulgą b r, tym bardziej, że Polski Ład ją dodatkowo rozszerzył.
Każda firma zalicza swoje wydatki do kosztów uzyskania przychodów, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania CIT lub PIT. Część tych wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową można odliczyć podwójnie. Na tym w uproszczeniu polega ulga badawczo-rozwojowa (B+R). Może to przynieść firmie naprawdę duże korzyści jak z dodatkowego dofinansowania działalności innowacyjnej.
Chociaż ulga B+R jest obwarowana pewnymi formalnościami, to doradcy Cost Care Consulting właściwie wykazują zakres jak powinna być zastosowana ulga badawczo rozwojowa. Konieczne jest np. odrębne ewidencjonowanie kosztów B+R aby właściwie wykazać działalność badawczo-rozwojową oraz czasu pracy.
Kto może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej?
Z dostępnych publicznie danych wynika, że rocznie z ulgi B+R skorzysta ok. 2,5 tys. podmiotów – 1,3 tys. podatników CIT oraz 1,2 tys. podatników PIT. Praktyka Cost Care Consulting wskazuje, że wielu przedsiębiorców w ogóle nie dostrzega korzyści finansowych z ulgi na badania i rozwój lub nie ma świadomości, że może z niej korzystać. Na koniec brakuje wiedzy jak w praktyce dokonać rozliczenia aby skorzystać z ulgi b r w firmie.
Ulga na działalność badawczo-rozwojową jest dostępna dla firm, które nie mają świadomości że prowadzą działalność B+R. Przykładem działalności B+R może być nawet firma produkcyjna, usługowa czy konsultingowa, która nie prowadzi własnego laboratorium ani badań.
Ulga badawczo-rozwojowa w CIT
Definicja działalności badawczo-rozwojowej może wydawać się bardzo skomplikowana. Ważne dla przedsiębiorców jest jednak to, że ulga badawczo-rozwojowa w CIT obejmuje nie tylko badania naukowe, ale i prace zmierzające do wytworzenia lub ulepszenia produktu, usługi czy procesu. Dlatego z ulgi B+R mogą korzystać nie tylko firmy wytwarzające zupełnie nowe produkty, ale też przedsiębiorcy ulepszający istniejące produkty. Ulga B+R jest możliwa również dla firm usługowych. Do ulgi kwalifikują się wydatki na prace badawczo-rozwojowe, których celem jest zaoferowanie zupełnie nowej usługi lub wprowadzenie innowacji.
Ponadto, ulga br może okazać się dostępna dla przedsiębiorcy, kto usprawnia procesy w swojej firmie (np. produkcji, sprzedaży, dystrybucji, logistyczne, obsługi klienta, obiegu dokumentów, zarządzania firmą, czy chociażby procesy kadrowe).
Należy pamiętać, że nie każdy wydatek służy pracom badawczo-rozwojowym. Aby wydatek uprawniał do ulgi B+R w ramach preferencji taki koszt zgodnie z przepisami podatkowymi musi być kwalifikowany.
Ulga B+R koszty kwalifikowane
Wydatki na wynagrodzenia i składki pracowników, a także osób współpracujących na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło w zakresie prac badawczo-rozwojowych
Materiały i amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do prac badawczo-rozwojowych;
Nabycie sprzętu wykorzystywanego w pracach B+R oraz korzystania z aparatury naukowo-badawczej,
Jeśli w 2024 roku podatnik nie może rozliczyć ulgi B+R w zeznaniu rocznym ze względu na zbyt niski dochód lub straty, to w kolejnym roku będzie mógł odliczyć koszty kwalifikowane od zaliczek na podatek PIT osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę, umów cywilno-prawnych oraz praw autorskich. Z ulgą B+R 2024 będzie można łączyć już ulgę IP-Box, która umożliwia obniżenie stawki podatku PIT lub CIT do 5%. Kolejnym dodatkiem do ulgi B+R są nowe preferencje: ulga na prototyp oraz ulga na robotyzację.
“Ulga badawczo rozwojowa to znaczne środki dla Twojej firmy”
JANET MORRIS